Dolomity Lago Di Braies Taliansko
ZÁPISKY Z CIEST

Dolomity: Láska na prvý pohľad

Ako som si zamiloval Dolomity

Nepoznám Slováka, ktorý aspoň raz za svoj život nenavštívil Tatry. Poznáte ten pocit, keď idete po diaľnici D1 a zrazu na vás hľadia majestátne Vysoké Tatry a vy hneď zakričíte „aha, tam je Kriváň,“ a o pár minút neskôr, „pozri sa Lomnický štít“. Viete o tom, že Tatry, nie len tie Vysoké ale aj Nízke, Poľské a aj Západné majú dohromady 786 km²? Čo si potom poviete pri čísle 15 942 km²? Presne toľko je rozloha Dolomitov, najkrajšieho a najzelenšieho pohoria, ktoré som za svoj život navštívil.

Dolomity Západ Slnka Taliansko
Čím sú také úchvatné?

Tvar tohto krásneho pohoria je ako keby si príroda rozprávala svoj vlastný príbeh a neriadila sa fyzikálnymi zákonmi. Po chvíľke ako prejdete rakúsko-talianske hranice na vás začnú zazerať ostré horniny sedimentárneho pôvodu zložené v prevažnej miere z minerálu rovnakého mena, dolomit. A vy už teraz viete, že máte malú pamäť v telefóne a nestíhate všetku tú krásu dokumentovať. Týždenná dovolenka pri mori all incslusive – 100 fotiek, návšteva dolomitov na 3 noci – 1000 fotiek. Áno, je to tak. Toto miesto si chcete vryť nie len do svojej pamäti, ale aj do pamäti vášho smartfónu.

Turistika Dolomity Tre Cime
Tre Cime

Tri zuby, symbol Dolomitov, pohorie troch vrchov, ktoré sprevádza dolomity na každom letáčiku, pohľadnici alebo upútavke o tejto krajine. Dovolím si povedať, že čo sa týka krajín, ktoré som prešiel, tak je to jedno z najfotogenickejších miest na svete. Patrí k najznámejším a najviac navštevovaným častiam Dolomitov. Celodenný výlet, kde môžete svoje auto zaparkovať priamo pod vrcholom Tre Cime, a odtiaľ sa vydať na prieskum nádherného okolia plného cestičiek po horách. Na začiatku vás možno odradí množstvo áut, ktoré čaká v rade na parkovisko, ale určite sa nenechajte odradiť, lebo rozloha národného parku Tre Cime je tak veľká, že sa turisti stratia na rôznych cestičkách.

Pamätám sa, keď som po dovolenke išiel pomôcť kolegyni s jednou úlohou na stretnutie, a jej sa spustil šetrič obrazovky na laptope. Mala na ňom pohľad z jaskyne na Tre Cime, a vtedy som jej s miernou hrdosťou povedal, že presne tu som stál toto leto.

Ak sa už vydáte na celodenný výlet do Tre Cime a ste milovníkom ferát, určite si nezabudnite zobrať výstroj. Toľko možností čo ponúka Tre Cime pre feraty som nezažil nikde inde na svete. Musím podotknúť, že ak výstroj nevezmete, budete to ľutovať.

Tre Cime Dolomity
Lago di Braies

Ak ste tento názov jazera doposiaľ ešte nepočuli, tak ste ho určite už videli. Ďalšie nezabudnuteľné a fotogenicky dokonalé miesto, kde si oddýchnete a načerpáte energiu pred zdolávaním vrcholov Dolomitov. Azda neexistuje deň bez fotenia svadobných fotografií a návštevy tohto miesta tisíckami turistov. Niet sa čomu čudovať, priezračná voda, dokonalé drevené loďky a v pozadí krásne vrcholky Dolomitov. Tento pohľad upokojí dušu a vy sa pozeráte na jazero vyškerený od ucha k uchu.

Cesta okolo jazera je približne na jednu hodinu, ale garantujem vám, že sa budete zastavovať každých 5 minút a vychutnávať si pohľady z jednotlivých uhlov tohto magického miesta. My sme po ceste stretli rôzne zvieratá, ako napríklad veveričky a kravy. Áno, okolo jazera sa pasú kravy, a keď som niekomu ukazoval fotografie kravy pri priezračnom jazere, myslel si, že je to čistý fotoshop, ale musím uznať, že naozaj to pôsobí ako dokreslené.

Lago Di Braies Dolomity
Dolomity a 1. svetová vojna

Dolomity sa považujú za turistický a lyžiarsky raj, obzvlášť tie v okolí Tre Cime. Prvá svetová vojna sa nevyhla ani tomuto nádhernému miestu. Štvrtého mája 1915 Taliansko oficiálne vypovedalo zmluvu o Trojspolku a postavilo sa proti dovtedajším spojencom. Dvadsiateho tretieho mája vyhlásilo vojnu Rakúsko-Uhorsku. Boje do Dolomitov prišli neskôr, bolo to spôsobené hlavne neprístupným terénom a počasím. Obe strany si najskôr mysleli, že nosiť delá do Dolomitov nemá zmysel, tak bojovali muž proti mužovi, boli to horolezci a často aj kamaráti proti sebe. Neskôr zistili, že bez ťažkej techniky to nepôjde a začali do Dolomitov na vrcholky hôr nosiť ťažké zbrane. Rakúšania dokonca aj na Marmoladu do výšky 3300 m.n.m. vyniesli kanón. Na konci vojny ostalo v Dolomitoch stovky kanónov a tisícky munície, padlých vojakov našli aj po niekoľkých rokoch ako múmie v ľade.

Dolomity
Možností je nekonečno

Keď sa pohybujete v oblasti Bolzano, teda na východnej časti Dolomitov, tak by som vám odporučil ako ideálny celodenný výlet ísť na horu Dürrenstein alebo taliansky Picco di Vallandro. Je to hora, ktorá má dve odlišné podoby. Z jednej strany sú krásne pestré trávnaté pláne, kde sa na voľno pohybujú a pasú kone a kravy. A keď prídete na vrchol, ktorý je mimochodom 2 839 m n. m., tak uvidíte skalnatú stenu, ktorá je až 700 metrov vysoká. Úchvatný pohľad keď si uvedomíte, že ste vyššie ako najvyššie položený vrch na Slovensku, Gerlachovský štít.

Po ceste na juh od Bolzana leží známe jazero Misurina, ktoré je taktiež vyhľadávaným miestom. Nachádza sa tu množstvo miestnych reštaurácií, kaviarní a obchodov so suvenírmi, kde si nakúpite pamiatku na Dolomity.

Ak ste fanúšikom filmu Cliffhanger z roku 1993 so Sylvestrom Stallonem, tak by ste určite nemali vynechať vrch Monte Cristallo, kde sa nachádza legendárny most z úvodnej scény tohto filmu. 

Najvyšší vrch talianskych Dolomitov je Marmolada, ktorá ma úctyhodných 3 343 m n. m., a vždy si na ňu spomeniem, keď si natieram marmeládu na chleba. Ľahko zapamätateľné.

Treba si uvedomiť, že Dolomity sú rozlohou naozaj obrovské, a za 3-4 noci ich určite nestihnete pochodiť tak, ako by ste si predstavovali. Túry sú väčšinou náročné a vyčerpávajúce, tak si ich treba dobre naplánovať a vyraziť skoro ráno. Netreba zabúdať na dobrú turistickú výstroj, zásoby jedla a vody, lebo možností najesť sa a napiť sa na horách moc nenájdete. Taktiež netreba zabúdať na to, že v údoliach sa pomerne rýchlo mení teplota a slnko zapadá rýchlejšie. Aj pokiaľ ste zdatný turista, silu Dolomitov netreba podceňovať.

Dolomity Západ Slnka

Volám sa Lukáš, ale kamaráti ma volajú Laky. Od roku 2014, kedy som nastúpil prvý krát do lietadla som sa stal vášnivým cestovateľom, ktorý momentálne pomáha ľuďom s ich cestovateľskými snami. V projekte Cestuj s nami po svete mám na starosti hlavne komunikáciu s klientmi, starostlivosť o sociálne siete a nové impulzy. Medzi destinácie, ktoré vo mne zanechali najhlbšie spomienky patrí najmä Island, Nórsko a Irán. Mojím snom je vidieť Anjelské vodopády vo Venezuele a zažiť futbalový zápas FC Liverpool na Anfielde.

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *