Mexické jedlá
ZÁPISKY Z CIEST

Mexiko – krajina chilli, kukurice a tequilly

Spojené štáty mexické alebo skrátene Mexiko, krajina ktorá sa nachádza v štyroch rôznych časových pásmach a je zároveň piata najväčšia krajina Ameriky. V Mexiku sa rozpráva až 68 domorodými jazykmi i keď väčšina inštitúcii využíva úradný jazyk, čo je španielčina. Svoje prvenstvo Mexiko získalo v mnohých oblastiach, prvá farebná televízia, prvá tlačiareň, prvá antikoncepcia na svete a takto by sme mohli pokračovať ešte poriadne dlho. Túto pozoruhodnú krajinu som chcel navštívil pre niečo úplne iné ako jej prvenstvá. Yucatán, mexický spolkový štát, ktorý ponúka pre turistov malý raj na zemi.

Mexiko dovolenka
Mexiko sa stalo tento rok hitom sezóny, najmä pre priame letecké spojenie Viedeň - Cancún.
Yucatán - jeden prsteň vládne všetkým

Mexiko je najvyhľadávanejšia turistická destinácia v Latinskej Amerike, predovšetkým vďaka očarujúcim plážam na Yucatánskom polostrove. Turistický ruch v Mexiku najviac prispieva do štátnej kasy, preto aj v čase pandémie ostalo Mexiko prakticky celé otvorené, bez väčších obmedzení. Yucatán, ako samostatný štát by sa uživil len turizmom, keďže väčšina obyvateľov má príjem hlavne z tohto odvetvia. Na Yucatáne sa nepestuje vo veľkom žiadna plodina a znamenitú časť územia pokrýva prales, v ktorom svoj úkryt našlo veľa druhov fauny a flóry. Ak hľadáte komerčné ubytovanie na Yucatáne, tak máte na výber z troch oblastí:

  • Zona Hotelera Cancún:  päť hviezdičkové hotely, dovezený vždy uhladený piesok, ničím nerušené súkromné pláže.
  • Playacar: stredisko luxusných hotelov, ktoré je strážené a oplotené, v Playa del Carmen, v meste, kde sa nikdy nespí a zábava pretrváva až do rána – zlatý stred medzi oddychom a zábavou.
  • Zona Hotelera Tulum: najkrajšie pláže, zaujímavé EKO hotely, ale aj najdrahšie miesto na Yucatáne.

Každý si nájde to svoje a keď si sa nenašiel ani v jednom z troch hlavných oblastí, tak máš stále na výber z ostrovov Holbox, Isla Mujeres a Cozumel.

Mexiko Tulum Dovolenka
Pláže ležiace v tieni "krvavých" mayských pamiatok – to je ten najväčší poklad, ktorým sa môže pochváliť letovisko Tulum.
Kto šetrí, má za tri

Už dopredu musím oznámiť, že miestny obyvatelia si z Yucatánu spravili dojnú kravu a chcú zarobiť prakticky na všetkom. Či sú to pláže, taxíky, suveníry alebo strava. Pri suveníroch sa riaď pravidlom 50%, to znamená, že všetko má cenu maximálne 50% z toho, akú ti ponúkne predajca. Pri taxíkoch to niekedy nie je možné, ale vždy sa dá zjednať aspoň 20-30% z ceny. Nezabúdaj ale na fakt, že v noci je všetko 2x drahšie a vždy si dobre naplánuj svoj výlet s dostatočným časovým predstihom.

Pri presunoch z letiska využi spoločnosť Autobuses ADO, ktorou presun je približne 5x lacnejší ako taxík a premáva niekedy až 2x za hodinu z Cancúnu, Playa Del Carmen a z Tulumu. Lístky si pohodlne zarezervuješ online.

Ak chceš ušetriť, vstupy do pamiatok si kupuj až na mieste a snaž sa tam dostať po vlastnej osi alebo miestnym spojom. Fakultatívne výlety z ponuky hotelov alebo z lokálnych agentúr sú často predražené ale aj tu existuje priestor na zjednávanie ceny. My sme si zaplatili celodenný výlet do Chichen Itzá za cca 70$, pričom muž z agentúry začínal na cene 140$ za osobu, čo bolo maximálne prestrelené.

Pri nákupe suvenírov pre seba a svojich blízkych je ideálne si zameniť jedno dolárové bankovky, s ktorými sa najlepšie obchoduje a nemusíš tak žiadať výdavok. Dobrá rada je pozerať na ceny v reštauráciách a čo všetko zahŕňajú, často nechcú dávať jedálne lístky, aby turisti nevideli ceny. Vždy si radšej 2x skontroluj účet a spýtaj sa dopredu, či sa dá platiť platobnou kartou. Pri platbe kartou nezabúdaj na poplatok za platbu v cudzej mene, ktorý sa líši v závislosti od banky.

Za prístup na krásne pláže v Tulume sa zákonite nemusí vždy platiť. Zvyčajne vstup k pláži vedie cez hotel, kde dostaneš kartu, s ktorou sa preukážeš a následne ti pridelia ležadlo, pričom musíš zaplatiť konzumné v cene od cca 50$. Avšak ak použiješ hotel len ako prístup k pláži a svoju osušku si rozprestrieš medzi hotelmi, tak nemusíš platiť nič a každý deň ušetríš značné množstvo finančných prostriedkov.

Pri otázke výmeny peňazí, či si zameniť eurá za americké doláre alebo miestne pesos, by som odporučil, mať pesos ako platidlo a americké doláre len na suveníry (lepšie sa zjednáva s dolármi).

Mexico Cancún
Tak ako vo väčšine krajinách, aj Mexiku si treba dávať pozor na turistické pasce, ktoré číhajú na každom rohu.
Mayovia, Aztékovia a Inkovia

Na začiatku si ujasnime, ktoré národy v minulosti obývali Mexiko. Inkovia nemajú nič spoločné s Mexikom, ich ríša sa rozprestierala na území dnešného Peru, avšak Inkovia si podmanili aj územie Bolívie, Ekvádoru a Argentíny.

Na území centrálneho Mexika sa nachádzala ríša Aztékov s hlavným mestom Tenochtitlán, ktoré v tom čase patrilo medzi 3 najväčšie mestá na svete. Ich jazyk sa volal nauhatl a najčastejšie pestovali kukuricu, kakao, tabak a bavlnu. Spracovávali kovy ako zlato, striebro a meď.

Ríša Mayov sa rozprestierala od Yucatánu a siahala až do Guatemaly. Mayovia boli výborní stavitelia, čo potvrdzuje predovšetkým Chichen Itza, ktoré patrí medzi novodobé divy sveta. Ďalšie významné stavby Mayov, ktoré by som odporučil navštíviť sú Zona Archeologica v Tulume a pyramídy v Cobe.

Známy je najmä ich kalendár, ktorý bol v tom období presnejší ako juliánsky kalendár používaný v Európe. Podľa neho mal nastať koniec
sveta v roku 2012. Ríša Mayov upadla po dobití Yucatánu inými kmeňmi a častými vylodeniami Európanov.

Mexiko Počasie
Kto chce chudnúť, nesmie do Mexika.
S chilli opatrne

História štipľavých papričiek v Mexiku siaha viac ako 6000 rokov dozadu. Dnes sa na území Mexika pestuje vyše 140 druhov tejto pochúťky, ktorú má v domácnosti dnes už skoro každý. Je to ideálny suvenír, ktorý si môžete priviesť z Mexika, tak ako som to urobil aj ja.

Mexičania sú gurmánsky národ a to posledné pri čom by si mali utiahnuť opasok je miestna kuchyňa. Aj preto patrí Mexičanom neslávne druhé miesto po USA v počte ľudí trpiacich obezitou. Jedlo ťa bude sprevádzať po celom Mexiku a je už na tebe, aké chute preferuješ.

Rôznorodé tacos, chili con carne alebo pravé mexické quesadillas sú len zlomok toho, čo všetko Mexiko ponúka domácim aj zahraničným labužníkom.

Vedeli ste, že prvá „novodobá“ pizza ako ju dnes konzumujeme prišla z Mexika? Mexičania obohatili pizzu o rajčiny, papriku ale najmä kukuricu, ktorej pestujú takmer 60 odrôd. Z nápojov nepochybne k Mexiku patrí tequilla, pričom ak sa Mexičana spýtate, aby vám k nej dal škoricu a pomaranč alebo soľ s citrónom, tak nebude chápať načo to chcete, pretože v Mexiku sa takto tequilla vôbec nepije. 

Mexiko Letenky
Chichen Itza - jeden zo 7 novodobých divov sveta.
Deň Mŕtvych

Día de los Muertos alebo „Deň mŕtvych“ je najväčší a najobľúbenejší sviatok v Mexiku. Oslavuje sa medzi 31. októbrom a 2. novembrom, teda v čase, keď sú u nás Dušičky.

Počas tohto sviatku si Mexičania spomínajú na svojich zosnulých blízkych a prejavujú im úctu, pričom vôbec nejde o pochmúrnu udalosť ale naopak, radujú sa zo života a oslavujú prepojenie medzi mŕtvymi a živými. Día de los Muertos v sebe zachováva zvyky z čias Aztékov a prepája ho s kresťanskými zvykmi zo Španielska. Príbeh hovorí, že duchovia sa na jeden deň v roku vracajú do sveta živých. Duchovia detí, ktoré zomreli, dorazia 31. októbra o polnoci v „Deň malých anjelov“ strávia celý deň so svojimi rodinami a potom odchádzajú. Dospelí prichádzajú nasledujúci deň.

Túto udalosť  vo veľkom oslavuje hlavné mesto Mexico City a je zapísaný do nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Americký sviatok Halloween je podobný ako Dia de los Muertos, avšak na Halloween popisujú duchov ako záporné postavy a strašidlá, pričom v Mexiku smrť vítajú ako svojho priateľa.

Mexiko Podmienky Vstupu
Krásne biele pláže zaliate slnkom, pamiatky mayskej civilizácie, či pikantné kulinárske špeciality očaria nejedného cestovateľa!
Prečo Mexiko?

Patrím medzi skupinu ľudí, ktorá rada chodí po stopách histórie a snaží sa pochopiť ako si v minulosti nažívali rôzne národy a kultúry. Mojím snom je spoznať všetkých novodobých sedem divov sveta, preto bolo pre mňa Mexiko mňa povinná, ale zato príjemná zástavka.

Sklamanie z komerčných miest a veľkého množstva turistov vystriedala radosť z nádherných pláži a historických artefaktov, ktoré Mexiko ponúka až-až. Avšak, či ti krajina chilli, kukurice a tequilly bude vyhovovať sa musíš prísť presvedčiť jedine sám.

Volám sa Lukáš, ale kamaráti ma volajú Laky. Od roku 2014, kedy som nastúpil prvý krát do lietadla som sa stal vášnivým cestovateľom, ktorý momentálne pomáha ľuďom s ich cestovateľskými snami. V projekte Cestuj s nami po svete mám na starosti hlavne komunikáciu s klientmi, starostlivosť o sociálne siete a nové impulzy. Medzi destinácie, ktoré vo mne zanechali najhlbšie spomienky patrí najmä Island, Nórsko a Irán. Mojím snom je vidieť Anjelské vodopády vo Venezuele a zažiť futbalový zápas FC Liverpool na Anfielde.

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *